SEO nedir?

SEO ( Search Engine Optimization ) nedir?

SEO, Search Engine Optimization kelimelerin baş harflerinden oluşan terimdir. Türkçe çevirisiyle Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, arama motorlarının web sitenizi en doğru şekilde algılayabilmesi ve organik arama sonuçlarında internet sayfalarındaki içerikleri kullanıcılara doğru bir şekilde gösterebilmesi için gerekli olan optimizasyon işlemlerine verilen isimdir.

SEO, kısa ve net olarak tanımlanması gerekirse, websitenizin Google gibi arama motorlarında organik sonuçlarda yükselmesi ve bu sayede sitenize gelen kullanıcı trafiğinin artması için yapılan çalışmalardır.

SEO neden önemlidir?

Hiç ziyaretçisi olmayan bir sitenin Google için değeri yoktur, ziyaretçi trafiğinizin artması ile bu değer oranı artar.Fakat bu kullanıcı trafiğinin de kalitesi çok önemlidir. SEO ile, arama motorlarının sonuçlarından “organik trafik” elde edebilirsiniz.

Organik trafik nedir?

Organik trafik, kullanıcıların Google gibi arama motorlarında yaptığı aramalar sonucunda sitenizi keşfetmesi ve tıklayarak sayfanızı ziyaret etmesidir. Organik trafik olarak adlandırılmasının sebebi, sosyal medyadan gelen trafiklerden veya reklam yaparak kazandığınız trafiklerden farklı olmasıdır;

Organik trafik ücretsizdir, doğaldır ve değerlidir.

Websitesi trafiği nasıl ölçülür?

Websitesine gelen kullanıcıların nerelerden geldiği, trafiğin ne kadar olduğu ve siteyi ziyaret eden kullanıcıların sayfada ne kadar süre ile kaldığı gibi bilgileri harici araçlar kullanarak takip edebilirsiniz.

Websitesi trafiği de dahil olmak üzere sitedeki bir çok istatistiği detaylı bir şekilde takip etmenize yarayan ve Dünya genelinde en çok kullanılan analitik aracı Google Analytics ’dir.

SEO nasıl yapılır? Arama sonuçlarında nasıl yükselinir?

SEO ile ilgili ilk bilinmesi gereken şey optimizasyon yapmanın asla bitmeyen bir süreç olduğudur. Arama motorlarının organik sonuçlarında en iyi sonuçları alabilmek için değişen algoritmalar ile sizinde internet sitenizde iyileştirmeler yapmanız ve rakiplerinizi geçerek sıralamanızı korumanız veya yükseltmeye devam etmeniz gerekmektedir. 

SEO çalışması düzenli bir şekilde yapılmaz ise belli bir süre sonra arama sonuçlarında gerileme olmadı kaçınılmazdır.

Yapılan her güncelleme takip edilmeli ve her zaman en güncel yöntemler ile çalışılmalıdır.

SEO, yüzlerce kökü olan bir ağaç gibidir. Bir çok farklı yöntem ve yaklaşımı bulunmaktadır. Bazı bilgiler temelde ortak olsa da, her site için yapılacak seo çalışması değişkenlik gösterebilir.

SEO’nun temelde iki kategorisi vardır:

  1. Site içi optimizasyon
  2. Site dışı optimizasyon

Site İçi Optimizasyon nedir?

Site içi optimizasyon, internet sayfalarında iyileştirmek için yapılan optimizasyon işlemlerini kapsayan türdür. Site içi optimizasyon kısmında yapılması gereken bir çok farklı işlem vardır fakat temelde başlanması gereken işlem, içeriklerinizin arama sonuçlarında nasıl gösterileceğini ayarlamaktır. Bir sayfanın veya yazının, arama sonuçlarında hangi başlıkla, nasıl bir açıklama ile gösterileceği, sitenize gelen trafik sayısını etkiler.

Bununla beraber sitenizdeki her içeriğin Google’ın seveceği şekilde hazırlanılması ve özgün olması çok önemlidir. Her sayfa için benzersiz başlıklar ve açıklamalar ayarlanmalıdır. Meta etiketleri, görsel optimizasyonları, css ve javascript dosyalarının optimizasyonları, sorgu sayılarının azaltılması, sayfanın hızlı açılması için yapılan işlemler gibi bir çok optimizasyon işlemi bulunmaktadır.

Site Dışı Optimizasyon nedir?

Site dışı seo çalışması, backlink kazanılması, zararlı linklerin engellenmesi, sosyal medya reklamcılığı, toplu mail ve sms gönderimleri gibi işlemleri bir çok farklı işlemi kapsamaktadır.

Site içi seo optimizasyonu, web sayfanızın temelinin sağlam bir şekilde atılmasını sağlar. Bu olmadan, site dışı seo optimizasyonu websitenizi arama sonuçlarında yükseltme konusunda tek başına yeterli olamaz. 

SEO ile işimi nasıl büyütebilirim?

SEO çalışması konusunda profesyonel bir ekip ile çalışmanız, websitenizin organik arama sonuçlarında sıralamalarını yükseltmek, içeriklerinizi doğru kullanıcılara göstermek, internet sayfanıza gelen trafiği arttırmak ve işinizi büyütebilmeniz için en doğru karar olacaktır. 

İşinizi büyütmeye hazırsanız SEO Danışmanlığı hizmetimize göz atabilir ve işiniz için ilk adımı atabilirsiniz.

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Yorum yazmak ister misiniz?