Google Analytics Nedir?

Google Analytics, Google tarafından sağlanan ve ücretsiz olarak faaliyet gösteren, web sitesi için performans analizi yapan bir araçtır. Günümüzde sanal platformlara verilen önemin git gide artması ve beraberinde sanal platformlarda görünür olmanın da zorlaşması gibi nedenler ile Google tarafından farklı araçlar ortaya çıkarılmıştır. Bu araçlardan biri olan Analytics ile web sitelerin performansını inceleyebilir ve düzenli olarak web sitelerin takibi yapılabilmektedir.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, web sitenizin genel durumunu, detaylı istatistiklerini ve raporlarını görmenize yarayan bir araçtır. Günümüzde birçok araç bu amaçlar ile hareket etse de Analytics, Google’a bağlı olması nedeni ile en doğru ve hızlı verileri veren araç olarak değerlendirilmektedir. Bu araç ile web sitenizin anlık durumunu ve geçmiş dönemlere oranla ilerlemesini görebilirsiniz. Analytics kullanımının web sitesi sahiplerine birçok faydası bulunmaktadır.

Google Analytics Ne İşe Yarıyor?

Google Analytics kullanıcılara, web sitelerinin genel durumunu görmekten tutun da farklı Google araçlarının entegrasyonlarını yapmaya kadar birçok kullanım alanı sağlar. Analytics kullanımı sayesinde web sitenizi düzenli olarak takip etmeniz olanaklı hale gelir.

Google Analytics ile yapılabilen işlemler:

  • Analiz Özelleştirme İmkanı,
  • Anlık Ziyaretçi Hareketlerini Gerçek Zamanlı Olarak Sunma,
  • Ziyaretçi Analizleri Yapma,
  • Site Hareketlerini İnceleme İmkanı,
  • Site Davranış Analizleri,
  • Dönüşüm İncelemeleri,

Yukarıda yer alan her bir başlığın altında da kullanılabilen birçok işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerin her biri web sitenizi daha iyi takip edebilmenizi ve plan yaparken doğru hareket etmenizi sağlayan küçük araçlardır. Sitenizin hızı, sayfa sayısı gibi unsurlara ulaşabileceğiniz Analytics bölümü site davranışları analizleri olarak bilinmektedir. Yukarıda yer alan başlıklardan en çok araştırılanlara ve bu başlıklar altında kullanabileceğiniz araçları detaylı olarak açıklamakta fayda var.

Analiz Özelleştirme

Google Analytics, analiz özelleştirme imkanı sayesinde istediğiniz analizlere öncelik verebilirsiniz. Bu alanda yaptığınız özelleştirme temelinde özel raporlara ulaşabilir, özel uyarılar alabilirsiniz. Bununla birlikte gösterge tablolarını kullanarak siteniz hakkında daha net ve hızlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha önceden kaydedilmiş olan raporlara ulaşabilir, raporlar arasında kıyaslama yapabilirsiniz. Web sitesinin ilerlemesini incelemek için bu raporlar bir hayli işlevsel olabilmektedir.

Anlık Ziyaretçi Hareketleri

Google Analytics anlik ziyaretçi hareketleri bölümü sayesinde web sitenize gelen trafiği inceleyebilir, trafik kaynakları ile siteniz hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bununla birlikte siteye anlık ziyaretçiler açısından genel bir bakış gerçekleştirebilirsiniz. Grafik tablo analizleri sayesinde daha hızlı ve net bilgilere ulaşmanız mümkün. İçerik görüntülenmeleri hakkında da bilgi almak için bu bölümden faydalanılmaktadır.

Ziyaretçi Analizleri

Google Analytics ziyaretçi analizleri ile web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi bölgeden ve hangi dil grubundan olduğunu öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte etkin kullanıcılar, analizler, kitle bilgilendirmeleri, Kitlenin özellikleri, mobil bakış, karşılaştırma yapma gibi farklı fonksiyonları da bu menü altından seçerek kullanmanız mümkündür. Ayrıca Kohort analizleri de Analytics tarafından sağlanan oldukça kullanışlı araçlardan biridir.

Site Hareketlerini İnceleme

Google Analytics site hareketlerini inceleme imkanı sunmaktadır. Böylece trafiğinizi inceleyebilir, ziyaretçi analizini platformlara göre yapabilirsiniz. Yani organik, direk, reklam ya da sosyal medya aracılığı ile gelen ziyaretçilerinizin sayısını öğrenmeniz olanaklı hale gelir. Google Search Console bağlantısını da ayarlarsanız organik arama terimlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Website performansınızı iyileştirmek, dolayısıyla işinizide büyütebilmek için en önemli noktalardan birisi analiz kısmıdır. Analiz aşamasında bir çok araç kullanılmaktadır ve olmazsa olmazlardan biri olan Google Analytics aracı mutlaka websitenizde ekli olmalıdır. Profesyonel bir ekip ile çalışarak dijitaldeki performansınızı arttırmak istiyorsanız Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz.

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Yorum yazmak ister misiniz?