Google Adwords nedir?

Google Adwords nedir? Nasıl Reklamlar Gösterilebilir?

Google Adwords, Google tarafından 2000 yılında kullanıma sunulan bir dijital reklamcılık servisidir. Google Adwords ile reklam veren kullanıcının reklamları, aranan kelime veya ilgi alanları ile ilişkilendirilerek; Google’ın arama sonuçlarının en üstünde veya verilen teklifin miktarına göre en altında gösterilebilir.

Arama ağı reklamları dışında Youtube platformunda , Google iş ortaklarına bağlı olan internet sayfalarında, Gmail servisinde veya mobil uygulamalarda markanızın yada işletmenizin reklamlarını gösterebilirsiniz.

Google Adwords reklamları sadece büyük işletmelere değil, orta ve küçük ölçekli işletmeler içinde kullanılabilen aynı zamanda bireysel olarakta reklam yapılabilen bir platformdur.

Google Adwords nasıl çalışır?

Google Adwords reklamlarınızı tıklama başına maliyet, gösterim başına maliyet ya da dönüşüm başına maliyet gibi farklı kampanya stratejilerini kullanarak yapılandırabilirsiniz. Google Adwords, açık arttırma usülü çalışan bir reklam platformudur.

Açık arttırma reklamları nasıl olur?

Reklamınızı gösterdiğiniz anahtar kelimenin, kampanya konumu, dili, kaç kişinin aynı anahtar kelime ile reklam kampanyası yürüttüğü ve ne kadar para harcandığı gibi kriterler baz alındığında ortalama bir maliyeti olur. Bu maliyet Google tarafınca belirlenir ve anlık olarak verilen tekliflere göre değişebilir.

Örneğin “Creatzen” kelimesine reklam kampanyası planladığımızı düşünelim. A kişisi İstanbul’da sabah 9 ile akşam 6 arasında gösterilmek üzere bir kampanya oluşturuyor ve “creatzen” kelimesine en fazla 2 TL harcanacak şekilde bir tıklama başına maliyet (tbm) belirliyor. B kişisi aynı kampanya ayarlarında 2.1 TL tıklama başına maliyet belirler ise Google arama sonuçlarında B kişisinin reklamı 1. Sırada gözükürken, A kişisinin reklamı ancak 2. Sırada gözükebilir. Tabi ki bu sıralamalarda reklam kalite puanı, reklam metni ve açıklaması, anahtar kelime – sayfa içerik uyumu gibi bir çok etken mevcut olsa da teklifin boyutu her zaman en önemli etkendir.

Google Adwords Reklam Kampanyaları nelerdir?

1- Google Arama Ağı Kampanyaları

Google arama sonuçlarında reklam verdiğiniz anahtar kelime ile ilgili aramalarda organik sonuçların üstünde veya altında reklamınızın gösterildiği kampanya türüdür.

Bu kampanya türünde ayrıca Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’da yapılan aramalarda da reklamınızı gösterebilirsiniz.

2- Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

Google Görüntülü Reklam Ağı, kullanıcıların gezindiği internet sayfalarında, youtube platformunda video izleme ekranlarında, Gmail servisinde mail görüntüleme ekranlarında ve mobil uygulamalarında reklamlarınızı göstermenizi sağlar.

Google Görüntü Reklam Ağı kampanyalarında ürünlerinizi veya hizmetlerinizi doğru bir hedefleme yaparak potansiyel müşterilerinize gösterebilmeniz, satışlarınızı arttırma yolunda önemli bir destek sağlayacaktır.

3- Video Reklamı Kampanyaları

Ürün veya hizmetinizi tanıtmak için hazırladığınız video reklamlarını, YouTube arama sonuçlarında, izlenen videoların başında veya içerisinde, video izleme ekranının sağındaki öneri kısımlarında veya Google iş ortakları dahil video izleme sitelerinde gösterebilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, yayın dışı reklamlar, video Discovery reklamları, bumper reklamları ve YouTube masthead reklamlarını bilgisayar ekranlarında, tablet ve mobil ekranlarında gösterebilirsiniz.

4- Uygulama Reklamı Kampanyaları

Google Play Store’da veya AppStore’da mobil uygulamanız mevcut fakat keşfedilme ve indirilme oranlarından memnun değilseniz, Google Adwords sayesinde hedef kitlenizin kullandığı mobil uygulamalarda kendi uygulamanızın reklamını verebilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Google Adwords kampanyalarında nelere dikkat edilmelidir?

Google Adwords’te kampanya planlarken maliyeti minimumda tutabilmek ve rakipleri geçebilmek için şunlara dikkat edilmelidir:

  • Kampanya bütçeleri en iyi şekilde belirlenmelidir
  • Kampanya oluşturulmadan önce detaylı bir şekilde anahtar kelime çalışması yapılmalıdır.
  • Reklam başlıkları ve açıklamaları anahtar kelime ile uyumlu ve aksiyon aldırabilecek metinler olmalıdır.
  • Arama terimleri raporları verimli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Sürekli olarak reklam performansları analiz edilmeli ve optimizasyonlar yapılmalıdır
  • Reklamların gösterildiği alakasız yerler engellenmelidir.
  • Yer hedeflemeleri ve zaman aralıkları size uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • Negatif anahtar kelime listesi detaylıca hazırlanmalıdır.
  • Açılış sayfaları optimize edilmelidir.

Bunlara dikkat edilirse başarılı bir kampanya oluşturmak mümkündür.

Reklamlarınızı minimum maliyetle doğru potansiyel müşterilerinize göstermek ve rakiplerinizi geçerek daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekmektedir. Google Adwords sertifikalı kişilerden oluşan ekibimizin size en uygun kampanyaları oluşturmasını istiyorsanız, Dijital Reklam Danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz.

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Yorum yazmak ister misiniz?