Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital Reklamcılık Nedir?

Ürünlerin veya hizmetlerin online platformlar aracılığı ile hedef kitleye ulaştırılmasına dijital reklamcılık denilmektedir. Dijital reklamlar ile marka bilinirliği ve satışlar, daha uygun maliyetler ile birlikte arttırılabilmektedir.

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Hedef kitleye göre farklı sosyal medya platformlarında ve Google’da, farklı dijital reklam türleri tercih edilmektedir. Dijital reklamcılık çalışmalarında belirlenen bütçeyi en iyi şekilde kullanmak için uygun reklam türü tespit edilip gerekli analizler yapılmaktadır. Analizlerin sonucunda reklam çalışmaları başlatılmaktadır. Bu dijital reklam türleri;

 1. Display Reklamlar
 2. Sosyal Medya Reklamları
 3. Mobil Dijital Reklamlar
 4. Video Reklamları
 5. PPC Reklamlar
 6. CPM Dijital Reklamlar
 7. E-Posta Reklamları

Olarak sınıflandırılabilmektedir.

1.Display Reklamlar (Görüntülü Reklamlar)

Banner reklam olarak da bilinen reklamlardır. Google Adwords ve web sitelerinde verilen reklamlar Display reklamlar olarak tanımlanmaktadır. Bu reklam türünde ürün tanıtımı hareketli bir banner veya sabit bir görsel ile yapılmaktadır. Display reklamlarda tıklama başına veya gösterim başına gibi ücretlendirme yapılabilmektedir. Bu maliyetleri düşürülebilmek için doğru stratejiler ile Google Adwords üzerinden analizler ve optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır.

2.Sosyal Medya Reklamları

Dijitalleşme çağında sosyal medya kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu paralelde de sosyal medya üzerinde geçirilen sürelerde büyük oranda artış gözlemlenmektedir. Dijital reklamcılık adı verilen reklamcılık türü sadece Google ile ilişkilendirilmemelidir. Pazarlama çalışmalarında ‘’hedef kitle nerede ise marka orada olmalı“ gayesi ile bütün mecralar özenle analiz edilmelidir.

Creatzen ekibi olarak bütün sosyal medya platformlarını aktif olarak takip edip analizler yapılmaktadır. Bu bağlamda da hedef kitleye en uygun sosyal medya platformu seçilip bütçe en verimli şekilde kullanılmaktadır.

Hangi Sosyal Medya Platformlarında Reklam Çalışmaları Yapılmaktadır?

 1. Facebook
 2. Instagram
 3. Youtube
 4. Twitter
 5. Linkedin

3.Mobil Dijital Reklamlar

Dijital reklamcılık çalışmalarının, mobildeki faaliyetleri Mobil Dijital Reklamlar olarak adlandırılır.  Mobil dijital reklamcılık çalışmalarında SMS yolu ile gönderilen reklamlar bulunmaktadır. Ayrıca, teknolojinin gelişmesi ile birlikte uygulamalarda banner / display reklamları da gösterilebilmektedir.

4. Video Reklamları

Youtube gibi video platformlarında markaların hizmetlerinin veya ürünlerinin tanıtımları yapılmaktadır.

5.PPC Reklamlar

Dijital reklam çalışmaları genel olarak tıklama başına ve gösterim başına ödeme sistemi ile çalışmaktadır. Bu reklam türünde ise daha çok tıklama başına ödeme gerçekleşmektedir. Google Adwords tarafında Arama Ağı reklam kampanyaları buna verilebilecek en güzel örnektir.

6.CPM Dijital Reklamlar

CPM reklamlarında gösterim başına ödeme yapılmaktadır. Bu reklam türüne Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları örnek gösterilebilir.

7.E-Posta Reklamları

Bu reklam türünde mevcutta bulunan kullanıcıların, e-posta adreslerine ürünler, tanıtımlar, kampanyalar ve promosyonlar hakkında bilgilendirici mailler atılmaktadır. Bunlar, belirli bir düzen çerçevesinde yapılmaktadır.

Dijital Reklamcılığın Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda geleneksel reklamcılığın etkisini yitirmeye başlaması ile birlikte daha etkili bir reklam türü olan ‘’Dijital reklamcılık’’ pazarlama ve reklamcılık sektörlerine hızlı bir giriş yapmıştır. Dijital reklamcılığın avantajları konusunu şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Bölgeye ve yönelime göre hazırlanan stratejiler kapsamında müşteri sayısı artar,
 • Hedef kitleye daha hızlı ulaşılabilir,
 • Reklam analizleri ile potansiyel müşterilere ilişkin daha detaylı bilgi sahibi olunabilir,
 • Marka bilinirliği arttırılabilir,
 • Müşteriler ile doğrudan iletişim kurulabilir,
 • Memnuniyet ve deneyim ölçümleri yapılabilir,
 • Anlık olarak kolayca analiz edinilebilir.
 • Daha uygun maliyetler ile daha doğru bir kitleye reklamlar gösterilebilir.

Dijital Reklamcılık Neden Yüksek Başarı Sağlıyor?

Dijital reklamlar uygun fiyatlı ve doğrudan hedef kitleye ulaşmasından dolayı yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Ayrıca, dinamik yapısı ile anlık analizler yapılıp gerekli adımlar atılmaktadır. Bu maddeler çerçevesinde günümüzde dijital reklamcılık başarısını ortaya koymuştur.

Sizde markanızı dijital platformlarda doğru bir hedef kitleye göstermek, ürünlerinizin satış miktarını arttırmak ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde anlatmak istiyorsanız, dijital reklam danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz.

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Yorum yazmak ister misiniz?