Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink, bir sitenin diğer bir siteye link vermesi olarak olarak bilinmektedir. “Backlink nedir?” sorusunun cevabı kısaca ‘”Geri link” olarak da tanımlanabilmektedir. Backlink olarak verilen bu linklerin ortak özelliği ise ‘’Referans’’ özelliği taşımasıdır.

Verilen backlinkler ile birlikte arama motorlarına ait botlar, web sitelerini daha sık ziyaret ederek kısa sürede index almalarını sağlamaktadır. Kısa sürede indexlemenin yanı sıra hedeflenen ‘’Anahtar kelime’’ de daha üst sıralara çıkılmasına da önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Ücretsiz backlink adı verilen referansların web sitelerine hiçbir faydası olmayacağı gibi zararı da olabilmektedir. DA ve PA değeri yüksek sitelerden özenle seçilen kaliteli backlinkler, siteye artı değer olarak yansıyabilmektedir.

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları adı altında yapılan backlink çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Backlink alınırken ilk olarak hedef kitleye uygunluğu analiz edilmektedir. Daha sonra sitenin teknik özellikleri analiz edilerek yüksek verim elde edilmeye çalışılmaktadır. SEO uzmanları, tüm çalışmaları web sitenin durumuna göre analiz ederek doğru adımları atmaktadır. Peki dikkat edilmesi gerekilen önemli noktalar nelerdir?

 • Uzun yıllardır yayında olan ve ceza puanı olmayan siteler tercih edilmelidir.
 • Markanın veya bireysel sitenin hedef kitlesine uygunluğu kontrol edilmelidir.
 • Özgün, güvenilir ve güncel siteler tercih edilmelidir.
 • Belirli periyotlarla backlink çalışması yapılmalıdır.
 • Backlink çalışması ile markanın bilinirliği arttırılmalıdır.

Backlink Alınabilecek Web Siteleri Hangileridir?

 1. Forum tarzında siteler,
 2. Sektörel bazda nam yapmış siteler,
 3. Büyük platformlardan ( Youtube, Google vb.)
 4. Web otoritelerinden (Alexa, DMOZ vb.)
 5. Benzer içerikli kaliteli sitelerden

Kaliteli Backlink İçin Hangi Kriterlere Uyulmalıdır?

Birçok mecrada backlink bulmak mümkündür. Ancak, kaliteli olmayan bu backlinklerin sitelere zarar vermesi kaçınılmazdır. Bunun için de backlink alırken dikkat edilmesi gereken kriterler vardır. Bu kriterler;

 • Kaliteli sitelerden backlink almak: Zararlı yazılımlar kullanan ve Google’ın algoritmalarını kandırmaya çalışan web sitelerinden backlink almak, faydadan çok zarar getirmektedir. Bu nedenle web sitenizin zarar görmemesi için mutlaka kaliteli sitelerden backlink almaya önem göstermelisiniz.
 • Backlink alınacak sitenin puanlarını incelemek: Backlink almadan önce majestic , ahrefs gibi yerlerden sitelerin puanlarını kontrol etmeyi deneyin. Alternatif olarak moz puanlarına da bakabilirsiniz. Backlink alırken ilk kriteriniz kendi sitenizin puanlarından yüksek puana sahip bir siteden backlink almak olmalıdır. Böylece sitenize fayda sağlayacak bir backlink çalışması yapabilirsiniz.
 • Backlink alınacak sitenin içerik kontrolü yapılması: Backlink alacağınız sitenin, siteniz ile benzer konularda yayın yapıyor olmasına özen göstermelisiniz. Her ne kadar site puanı gibi hususlar önem taşısa da backlink alırken aynı zamanda ortak hedef kitlelerine sahip siteleri tercih etmek de büyük önem taşımaktadır. Backlink sitesi olarak tercih edeceğiniz sitenin hedef kitlenize yakın bir hedef kitlesi olması gerekir.
 • Link Konumu: Backlink konumuda Google tarafından kaliteli bir backlink çalışması yaptığınızın görülmesi için önem taşır. Linkleme yaparken makalenin içinde geçirmeye özen gösterin. Makale sonunda linkleme yapmak çoğu zaman kullanıcıların ücretli reklam olarak görmelerine neden olmaktadır.
 • Anahtar Kelime ile Linkleme: Backlink alırken anahtar kelime tercihini sitenizin hedef anahtar kelimesi ile yapmak sizin için artı bir puan getirecektir.
 • Site Yaşı: Yeni sitelerden backlink almayın. Yeni sitelerden backlink almak puan olarak sizden düşük bir siteden backlink almanız anlamına gelebilir. Bu nedenle site puanına dikkat etmeli ve yeni sitelerden backlink almamaya özen göstermelisiniz.
 • Backlink Türü: Alacağınız linkin dofollow veya nofollow şeklinde olması fark yaratmaktadır. Dofollow linkler daha faydalı olmaktadır fakat bu iki link türünün de dengeli bir şekilde alınması gerekir.

Dofollow Backlink nedir?

Dofollow backlink en basit açıklamasıyla, linkin eklendiği sitenin, link verilen siteye kefil olması durumudur. Link verilen site güvenilir bir sitedir ve biz bu siteye referans oluyoruz anlamında düşünülebilir. Bu tarz linkler, nofollow linklere göre siteniz için daha kuvvetlidir.

Nofollow Backlink nedir?

Nofollow backlink, link verilen siteye kefil olmama durumudur. O sitede bulunan içerikleri takip etme, güvenilir olup olmadığını biz bilmiyorum, kefil değiliz, sadece link veriyoruz şeklinde yorumlanabilir. Google robotları nofollow ve dofollow linklere göre backlinkin değerini belirleyebilir.

Doğru bir backlink çalışması nasıl yapılır?

Yukarıda anlattığımız konulara dikkat ederek backlink çalışmalarınızı gerçekleştirirseniz, zaman içerisinde siteniz için olumlu etkileri görmeye başlayacaksınızdır. Bu tarz konular ile uğraşacak vaktiniz veya bilginiz yok ise, profesyonel bir ekip ile SEO konusunda çalışmanız sizin için en doğru karar olacaktır.

Sizde siteniz için kaliteli backlinkler alıp, organik arama sonuçlarında yükselmek ve kazancınızı arttırmak istiyorsanız SEO Danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz.

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Yorum yazmak ister misiniz?