AARRR Büyüme Modeli nedir?

AARRR Büyüme Modeli nedir?

Growth Marketing çalışmasının temellerinden birini oluşturan AARRR büyüme modeli ilk olarak 500 Startups’ın kurucusu Dave McClure tarafından ortaya atılmıştır ve günümüzde büyüme sürecinin DNA’sı olarak kullanılmaktadır.

AARRR büyüme modeli, bir kullanıcının dijital kanallarda işletmeniz veya markanız ile ilk temasa geçişinden sizin müşteriniz olmasından sonra çevresine sizden aldığı hizmeti tavsiye ederek gelirinizin artmasını sağlayacak adımlardan oluşmaktadır.

AARRR Büyüme Modeli Hangi Adımlardan Oluşur?

AARRR adını beş önemli adımın baş harflerinden almaktadır. Peki bu adımlar nelerdir?

Acquisition / Edinme

Acquisition, kullanıcılar ile ilk temasın gerçekleştiği adımdır. İşiniz için hedeflenen potansiyel müşterilerinize en doğru şekilde dijital kanallar aracılığıyla ulaşarak ya da onların sizi bulmasını sağlayarak, kullanıcıların edinme süreci tamamlanmış olur.

Activation / Etkileşim

Dijital kanallardan potansiyel müşterileriniz ile ilk temastan sonra hedef kitlenize özel olarak hazırlanmış bir websitesi, landing sayfası veya sosyal medya profilinde “havuç” olarak adlandırılan özel bir teklif sunulabilir veya farklı aksiyona geçme taktikleri ile kullanıcının bir etkileşim vermesi sağlanır.

Retention / Tutma

Müşteriniz haline gelen kullanıcıyı kaybetmemek, sizden tekrar hizmet veya ürün almasını sağlamak için gereken işlemlerin yapıldığı adımdır. Hedef kitlesine özel e-posta veya sms gönderimleri, özel teklifler gibi yeniden pazarlama (re-marketing) çalışmaları ile müşterileriniz tekrar size bağlanmaya çalışılır.

Referral / Referans

Daha önce sizin müşteriniz olan kişilerin, kendi çevrelerindeki potansiyel müşterilere hizmetinizi veya ürünlerinizi olumlu bir şekilde aktarıp referans olmalarıyla yeni müşteriler kazandığınız adımdır. Sıfırdan bir müşteri kazanma sürecinden daha kolay ve daha az maliyetli olduğundan, oldukça önemli bir adımdır.

Revenue / Gelir

Revenue, işletmenizin ya da markanızın gelir elde etme süreçlerinin tamamını kapsayan adımdır. Bu adımda dijital kanallardan edindiğiniz gelir miktarının arttırılması ve alternatif gelir modellerinin üretilmesi amaçlanır.

AARRR Büyüme Modeli Neden Önemlidir?

AARRR büyüme modeli kullanılarak ve Sales Funnel adımlarının geliştirilerek yapılan Growth Marketing çalışması sayesinde işinizi kısa bir sürede büyütebilir ve işletmenizin aylık cirosunu arttırabilirsiniz. AARRR büyüme modeli sayesinde markanızı potansiyel müşteriler ile buluşturarak yeni müşteriler kazanırken aynı zamanda bu müşterileri elde tutarak ve bu müşterilerin referansları sayesinde minimum maliyetle yeni müşteriler kazanabilir, gelirinizi zaman içerisinde katlanarak büyütebilirsiniz.

Profesyonel bir ekip ile büyüme süreçlerinizi doğru bir şekilde yönetebilmek istiyorsanız Growth Marketing Danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz.

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Yorum yazmak ister misiniz?